
Kolagen i jego rodzaje
Kolagen bydlęcy
Dane, które udało się do tej pory zgromadzić pokazują, że kolagen bydlęcy jest bardzo popularny w trakcie przygotowywania wypełniaczy stosowanych, by skutecznie niwelować problemy ze starzeniem. Surowcem, z którego się pozyskuje jest skóra cieląt pochodzących ze specjalnych hodowli. Proces produkcji odbywa się w oparciu o ekstrakcję enzymatyczną. Po raz pierwszy produkt ten został użyty w latach 70-tych minionego wieku a w roku 1981 pojawiła się zgoda na to by używać ten produkt do korekcji płytkich zmarszczek.
Kolejne preparaty przeznaczone są do terapii umiarkowanych i nieco głębszych zmarszczek co również można było stosować, by poradzić sobie skutecznie z poważniejszymi problemami. Z czasem jednak okazało się, że kolagen bydlęcy udało się wyprzeć przez kwas hialuronowy oraz ludzki kolagen, które charakteryzowały się tym, że były dla nas bezpieczniejsze, dlatego nie ma się co dziwić, że wiele osób zaczęło raczej go unikać. Są jednak nadal takie sytuacje, w których stosuje się preparaty na bazie kolagenu jako ten element, który umożliwi usuwanie zmarszczek oraz blizn. Powiedzieć można również o modelowaniu czerwieni wargowej.
Zawiesina żywych kultur fibroblastów i macierzy pozakomórkowej
Jest ona pozyskiwana wprost ze skóry pacjenta i hodowane są w formie in vitro przez okres 6 tygodni. Ta autologiczna forma sama w sobie nie będzie wypełniaczem kolagenowym. Fibroblasty zdolne są jednak do produkcji kolagenu. Efekt wypełnienia zmarszczek i bruzd będzie można uzyskać przez zagęszczenie macierzy pozakomórkowe oraz zmianę istniejących składników tkanki. Ostateczny wynik uzyskiwać można nie zaraz po zabiegu, ale będzie to trwało przez pewien okres czasu. Przy takiej terapii zalecane będzie wykonanie jednorazowego testu alergicznego.
Kolagen ludzki otrzymany na drodze bioinżynierii
Wytworzenie tej formy kolagenu poprzedza zebranie kultur fibroblastów ze skóry właściwej. Kolejno umieszcza się w trójwymiarowe siatce. Wyhodowany w taki sposób kolagen jest potem lekko oczyszczany i tym samym będzie wyższe bezpieczeństwo jego stosowania. Pierwsze preparaty uzyskiwane na drodze bioinżynierii są akceptowane przez FDA.
Kolagen świński
W ramach tego preparatu mamy oczyszczony atelokolagen ze ścięgien wieprzowych, który jest usieciowany D-rybozą. Obecność naturalnie występującego w ludzkim organizmie cukry gwarantują lepszą trwałość implantu, nie pociągają również za sobą działań niepożądanych. Wyższość nad innymi wypełniaczami ksenogenicznymi osiągać będzie dzięki niewielkim właściwościom o charakterze arelgizującym. W roztworze atelokolagenu zawieszone są mikrosfery polimetakrylanu metylu. Z uwagi na zawartość tego związku świńskie implanty kolagenowe są zaliczone między innymi trwałych wypełniaczy. Po około 3 miesiącach kolagen świński będzie ulegał rozkładowi.
Zobacz również
-
10 stycznia 2017
Kolagen w wypełniaczach
10 stycznia 2017Kolagen w kapsułkach – obalamy mity
10 stycznia 2017Kolagen rybi
10 stycznia 2017Kolagen w nutraceutykach
Kategorie
Kolagen - kompendium wiedzy
Działanie i zastosowanie kolagenu
Rodzaje kolagenu
Ciekawostki i porady
Kolagen do picia - RANKING