Kolagen w wypełniaczach

Dobrze rozwiniętą dziedziną medycyny estetycznej będzie między innymi stosowanie wypełniaczy, które powinny tworzyć wyrównaną powierzchnię skóry w miejscu zmarszczek czy też zanikowych blizn oraz przy modelowaniu owalu twarzy oraz ust.

Wypełniacze opierające się na kolagenie swój początek mają już w latach 80-tych minionego wieku, gdy dopuszczono je do sprzedaży. Pod kątem wchłanialności kolagen należy do tego produktu, który właśnie będzie się wchłaniał więc wynik kuracji nie będzie zostawał na stałe.

Produkty z kolagenem

Dostępne obecnie preparaty pokazują między innymi jakie zmiany następowały na tym rynku. Przede wszystkim regularnie te preparaty opierające się na kolagenie się zmieniały, pojawiały się nowe. Modyfikacje jakie były wprowadzone to między innymi dostępna forma kolagenu, która się zmieniała.

Ostatecznie dzięki temu wynik jest taki, że kolagen występuje obecnie w różnych formach. Udało się między innymi wypracować preparaty, które mają zmniejszoną immunogenność, co pokazuje nam przede wszystkim kolagen, który otrzymywany jest drogą bioinżynierii w ramach hodowli ludzkich fibroblastów.

Wypełniacze z kolagenem

Isolagen

Pośród najnowszych propozycji znajduje się terapia Isolagen. Nie jest to typowy wypełniacz, ale zawiesina żywych kultur fibroblastów i macierzy zewnątrzkomórkowe, które pochodzą ze skóry pacjenta. Są zdolne do namnażania i syntezy kolagenu fibroblasty, które uzyskiwać będzie można z wycinka skóry pacjenta, hoduje się potem w in vitro przez 6 tygodni i w ten sposób będzie można je potem poddawać iniekcji. Działanie korygujące zmarszczki po wstrzyknięciu fibroblastów związane są z syntezą nowych składników macierzy zewnątrzkomórkowej i stymulacji przebudowy istniejących komponentów tkanki. Wadą będzie również wysoki w porównaniu z innymi wypełniaczami tkankowymi.

Kolagen ksenogeniczny znajduje szerokie zastosowanie w medycynie między innymi w niciach chirurgicznych, kompresach czy nośnikach, ale jego wadą będzie immunogenność. Czynnikiem ograniczającym, stosowanie kolagenów allogenicznych i autogenicznych będzie cena takiego produktu, która jednak jest zbyt wysoka. Poza tym taki produkt nie zawsze będzie dokładnie oczyszczony i może się nawet pojawić również pewien produkt, który wprowadzi również wirusy czy priony.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil