Kolagen w kapsułkach – obalamy mity

Kolagen w formie suplementu diety ma działać na nasz organizm od środka, w przeciwieństwie do kolagenu stosowanego np. w kosmetykach. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że kolagen suplementowany doustnie będzie działał na nas inaczej niż kosmetyk, gdyż suplement musi przebrnąć przez układ trawienny naszego organizmu. Fakt ten powoduje, że kolagen w formie suplementu jest dla nas bardziej złożoną i skuteczniejszą substancją niż kolagen zawarty np. w kremach.

Suplementy z kolagenem

Gdy przyjmujemy kolagen w formie suplementu diety w naszym ciele zachodzą bardzo ciekawe procesy. Podczas trawienia białka ulegają rozpadowi na polipeptydy oraz drobniejsze cząstki, do aminokwasów włącznie. Istnieją sposoby na to, by zwiększyć odporność kolagenu na działanie enzymów proteolitycznych, jednak mimo ich istnienia nie udało się doprowadzić do skutecznego wchłaniania całych łańcuchów białkowych. Co więcej, wchłanianie białek, które nie uległyby rozpadowi byłoby bez sensu, gdyż komórka nie poradziłaby sobie z przyjęciem zbyt skomplikowanej cząsteczki białkowej.

Ktoś może zapytać, po co stosować suplementy typu kolagen?

Odpowiedź jest prosta – stosowanie kolagenu ma sens, gdyż może on „stymulować organizm do działania”. Podczas suplementacji kolagenem dochodzi do transportowania aminokwasów do komórek, które mogą syntetyzować kolagen z dostarczonego materiału.

Doustny kolagen

Synteza kolagenu nigdy nie jest całkowicie wstrzymana - spowalnia, ale gdy komórka ma do dyspozycji odpowiednią ilość aminokwasów – nadal może się odbywać. Tak naprawdę, problemem nie jest niezdolność do syntezy kolagenu, ale wiek, gdyż wraz z upływem lat coraz więcej wyprodukowanych cząstek jest wadliwych i musi ulec rozkładowi w komórce.

Kolagen to bardzo duża cząsteczka. Co więcej, występuje ona w wielu formach, przy czym każda z form pełni w organizmie inną funkcję. Jako białko nie jest wchłaniany przez skórę, a podczas procesu trawienia jest rozkładany na aminokwasy. Dlatego też, najlepszą formą suplementacji kolagenu jest forma doustna, zawierająca cząstki kolagenu o różnym typie. Po rozłożeniu cząstek na aminokwasy, organizm sam zdecyduje, do których komórek przetransportować poszczególne z nich.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil