Kolagen naturalny – cud-preparat

Kolagen będzie szeroko rozpowszechnionym zewnątrzkomórkowym białkiem zwierzęcym, który stanowi główny komponent strukturalny skóry właściwej. Ze względu na swoje właściwości biologiczne jest to coraz powszechniej w przemyśle kosmetycznym stosowany produkt. Produkt nadaje się również do przemysłu farmaceutycznego oraz medycyny estetycznej.

Celem niniejszego artykułu było przedstawienie bieżącego stanu wiedzy na temat struktury kolagenu oraz możliwości jego najlepszego zastosowania. Po przeszukiwaniu konkretnych baz danych udało się określić, że jest to białko o strukturze bardzo charakterystycznej pasującej do naszej tkanki skórnej. Przedstawić udało się między innymi dwa preparaty kolagenowe, które były stosowane dla celów kosmetycznych oraz estetycznych. Chodzi tutaj oczywiście o wypełniacze tkankowe oraz nutraceutyki. W przypadku, gdy chodzi o wyniki udało się opisać strukturę białka i określić, że ma on istotny potencjał o charakterze terapeutycznym, który kryje się w kolagenie.

Zastosowanie kolagenu

W medycynie estetycznej będzie to stosowane już od blisko 30 lat. Najczęściej w mało inwazyjnych zabiegach przy zastosowaniu wypełniaczy tkankowych. Stosowane produkty kolagenowe różnią się oczywiście pochodzeniem białka, rodzajem modyfikacji, wskazaniami czy też długością utrzymywania się efektu. Najnowsze badania pokazują, że można zwracać uwagę na kolagen, który również stać się może elementem suplementacji naszej diety.

Kolagen to naturalny polimer, który ma bardzo charakterystyczną konserwatywną budowę. Dominujący element macierzy zewnątrzkomórkowe przy większości tkanek łącznych u ssaków, stanowi mniej więcej około jedną trzecią białek w naszym organizmie i odpowiada głównie za funkcje strukturalne.

Medycyna estetyczna

Parametry takie jak gęstość, upakowanie czy orientacja wpływać będzie na wyraźne właściwości tkanek takich jak kości, chrząstki oraz ścięgna i skórę, gdzie oczywiście kolagen jest istotnym elementem, ponieważ stanowi białko strukturalne.

Preparaty kolagenowe

Ze względu na właściwości biologiczne oraz to, że nie jest to produkt toksyczny a zgodny z organizmami żywymi kolagen może być powszechnie stosowany jako biomateriał w farmacji oraz medycynie. Preparaty kolagenowe stosuje się dla celów kosmetycznych albo też estetycznych i dzieli się je na trzy podstawowe produkty. Znajdziemy tam miedzy innymi wypełniacze tkankowe, które stanowią największą grupę preparatów i będą stosowane jako postać iniekcji.

Zaliczane są przez amerykanów za produkt o charakterze medycznym. Obok tego mamy również nutriceutyki, a wiec suplemenety zawierające kolagen i jego hydrolizaty, które stosuje się jako preparat na skórę w ramach masek czy żeli. Masa cząsteczkowa kolagenu sprawia jednak, że ten produkt działa powierzchniowo na skórę, nie jest w stanie penetrować naskórka.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil