
Kolagen i jego struktura
Kolagen to białko zewnątrzkomórkowe, które stanowi mniej więcej 1/3 całego białka w naszym organizmie. To najważniejszy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej dla skóry i kluczowe białko, które odpowiada za jej elastyczność oraz wytrzymałość.
Kolagen występuje w wielu różnych typach. Wspólną cechą strukturalną kolagenów będzie to, że są tam potrójne spirale, które mają 96% procent w najlepszych typach i jedynie około 10% w tych typach, które się nie sprawdzają już tak dobrze. Charakterystyczne będzie to, że kolagen ma dużą długość ale bardzo małą średnicę. Dzięki temu, że ten środek charakteryzuje właśnie małą średnicą jest w stanie przenikać przez skórę i dlatego dobrze się sprawdza.
kolagen typu I
W skórze człowieka dominującą formą kolagenu będzie kolagen typu I, który stanowi specjalną podporę dla naszej skóry. Można tam również mówić o kolagenie typu III, którego będzie do 15 procent i będzie on oplatał włókna budowane z kolagenu typu I i odpowiada za ich odpowiednie ułożenie, może także decydować o sprężystości skóry.
Kolagen typu III
Kolagen typu III przeważa w skórze płodu oraz bliznach. W skórze człowieka inne kolageny są raczej w śladowych ilościach.
Syntezuje się go w fibroblastach a w skład aminokwasów budujących go wchodzą aminokwasy endogenne. W organizmie kolagen będzie ulegał degradacji w ramach złożonych mechanizmów enzymatycznych, gdzie angażuje się różne elementy. Dzięki temu dochodzić będzie do rozpadania się wielocząsteczkowych produktów, które następnie cięte są przez enzymy proteolityczne na peptydy oraz aminokwasy.
Z wiekiem w skórze będzie zdecydowanie spadać tempo syntezy kolagenu, zmniejsza się między innymi aktywność enzymów, które biorą udział w modyfikacjach jest mniejsza jego rozpuszczalność. W związku z tym nasza skóra nie będzie już tak dobrze wyglądała. Badacze podkreślają, że w tym okresie rosnąć będzie udział ilościowy kolagenu typu III.
W starzejącej się skórze, która jest poddawana działaniu promieniowania UV zauważyć można fragmentowane włókna kolagenowe związane z większą aktywnością MMP, gdzie zwiększa się ich aktywność w ramach promieniowa UV. Obserwować będzie można również rosnące stężenie enzymów z wiekiem. Jeśli chcemy swoją skórę chronić przed zmianami będzie można myśleć o uzupełnieniu tych braków.
Zobacz również
-
10 stycznia 2017
Prawda o kolagenie
10 stycznia 2017Kolagen - eliksir młodości
10 stycznia 2017Kolagen naturalny – cud-preparat
10 stycznia 2017Co to jest kolagen i na co działa?
Kategorie
Kolagen - kompendium wiedzy
Działanie i zastosowanie kolagenu
Rodzaje kolagenu
Ciekawostki i porady
Kolagen do picia - RANKING