Kolagen - eliksir młodości

Kolagen to jedna z najważniejszych i jednocześnie najcenniejszych substancji, od których zależeć może piękny wygląd naszej skóry. Bez niego nie będzie pracował odpowiednio układ kostny, mięśniowy czy nerwowy. Dlatego nie ma się co dziwić, że ma taką nazwę.

Historia kolagenu

Pochodzi od słowa klej i genno czyli rodzić. Białko klejorodne dosłownie będzie spajać nasz organizm w jedną całość. Jest to mniej więcej około 30% całego naszego białka, podczas, gdy skóra będzie składać się z niego w 75% zaś gałka oczna aż w 90%. U przeciętnego człowieka ważącego około 75 kg aż 7,5 kg to właśnie kolagen.

Blisko 40% tego kolagenu znajduje się w skórze właściwej a wiec największym ludzkim organie, który odpowiada za wytrzymałość, elastyczność i sprężystość skóry. Dlatego ubytki kolagenu na początku będziemy zauważać na naszej skórze. Z wiekiem kolagen będzie podlegał degradacji. Już mniej więcej od 25 roku życia jego poziom w organizmie spada. Po 50 roku życia ten proces przyspieszy dość mocno.

Dlaczego tak się dzieje?

Za produkcję kolagenu odpowiadać będzie między innymi hormon tarczycy, estrogeny, insulina. W okresie przekwitania proces ten ulega zakłóceniu a więc kolagen niszczenie w większej ilości niż jest produkowany. Około 60 roku życia przestaje być wytwarzany. Dlatego też z wiekiem wyraźnemu pogorszeniu ulega nie tylko wygląd, ale również stan zdrowia. Sytuacja będzie dotyczyć przede wszystkim organów, gdzie kolagen jest w największej ilości a więc stawów, skóry czy oczu. Dochodzić będzie do zwiotczenia mięśni i zaburzeń w pragy mózgu, serca, nerek czy wątroby.

Stosowanie kolagenu

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

Kolagen powinien być przede wszystkim uzupełniany przez osoby starsze i te, które chcą się cieszyć młodym wyglądem i dobrą formą. Problem utraty kolagenu dotyczyć będzie osób młodych, które chętnie się opalają. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy taką sytuację, w której oparzyliśmy się w trakcie opalania to właśnie mogliśmy zobaczyć co to znaczy, że kolagen szybciej się rozpada. Ale to nie tylko opalanie będzie niszczyć kolagen z naszej skóry. Niekorzystny wpływ wynika również z wielu kosmetyków, a także z wysokich i niskich temperatur, na które narażona jest nasza skóra.

Kolagen pomaga pozbyć się uporczywej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Łagodnie i w naturalny sposób zmniejszy łaknienie, polecany osobom aktywnym, które skarżą się na przeciążenie stawów. Jak więc dostarczyć ten składnik do organizmu? Nie da się uzupełnić niedoboru kolagenu stosując specjalne diety Dlatego najlepszą opcją będzie stosowanie dobre suplementacji.

Co wybrać?

Decydując się na suplementację należy zwracać uwagę na dwie istotne sprawy,. Przede wszystkim postać kolagenu. Preparaty dostępne na rynku występują w różnych formach, Wiele badań wskazuje, że to hydrolizat będzie najlepszą formą, gdy będzie podawany jako płynny. Przyswajalność to istotna sprawa, naturalna synteza kolagenu wymaga obecności witaminy C, dlatego najlepiej przyjmować hydrolizat właśnie z dodatkiem witaminy C, by liczyć na dobre efekty.

Magdalena Ochocka

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil