Odmładzające właściwości kolagenu

W okresie lata chętnie korzystamy z uroków słońca, jednak piękna opalenizna to nie jedyna pamiątka jaka nam po słońcu zostanie. Kolagen, który nas chroni przed złym działaniem promieni UV będzie w czasie intensywnych kąpieli słonecznych ulegał uszkodzeniu. Istnieją jednak takie metody, które w jakieś mierze mogą pobudzić organizm do jego produkcji.

Kilka słów o kolagenie

Kolagen odpowiada za jędrność i elastyczność naszej skóry. sprawia, że będziemy wyglądał młodziej. Kolagenem określa się białka fibrylarne, które występują powszechnie w naszym organizmie i stanowią około 30% całego białka w naszym organizmie. Ten element bierze udział w funkcjach życiowych praktycznie wszystkich narządów i tkanek.

Niedobór będzie przejawiał się dysfunkcjami w obrębie narządów ruchu oraz w skórze i mięśniach. Kolagen pobudzać będzie komórki do odnowy i odpowiada za nawilżenie skóry. dzięki temu cera jest sprężysta i jędrna. Brak kolagenu sprawi, że pojawią się zmarszczki.

Jest rzeczą naturalną, że z biegiem czasu nasz organizm tracić będzie zdolność do naturalnej produkcji kolagenu. Dlatego, jeśli chcemy zachować zdrowy i młody wygląd na dłużej należy pobudzać organizm do tworzenia tego białka przez zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Obecnie mamy już sporo metod, które pomogą nam stymulować fibroblasty do produkcji kolagenu. Najczęściej będzie to metoda termicznego uszkodzenia i metoda syntezy w ramach odpowiedzi na pojawienie się kwasu polimlekowego.

Jak odmłodzić twarz?

Dobroczynna regeneracja

Metoda, w ramach której będzie dochodzić do termicznego uszkodzenia to zabieg, który działa na dolne warstwy skóry i wykorzystuje do tego fale podczerwone, światło lasera oraz ultradźwięki. Polegać to będzie na podgrzewaniu i podrażnieniu włókien kolagenowych, które następnie gwałtownie będą się kurczyć do długości pierwotnej. Metoda uszkodzenia termicznego realizowana jest na trzech etapach. Na początek są mikrouszkodzenia termiczne. Podrażnione włókna kurczą się i potem następuje efekt wygładzenia.

W czasie zabiegu będą następować niewielkie uszkodzenia, oraz niewidoczne dla naszych oczu mikroobrzęki a także uwolnienie substancji media torowych, które odpowiadają za aktywację procesu zapalnego. Uszkodzenie termiczne prowadzić będzie dalej do pobudzenia fibroblastów, co dalej sprawi, że dojdzie do namnażania i taki efekt będzie trwał przez 3-4 tygodnie. W trzeciej fazie na nowo dochodzi do ponownego kształtowania włókien, jest to stopniowe zanikanie komórek zapalnych i ukształtowanie się na nowo włókien kolagenowych, które będą właśnie prowadzić skutecznie do wygładzania naszej skóry.

Kwasem w komórki

Inna metoda jaką będzie można zastosować to również kwas polimlekowy. To syntetyczna cząsteczka z kwasu mlekowego, która występuje naturalnie w naszej skórze i dlatego nie trzeba się obawiać pojawienia się alergii. Wstrzyknięty do skóry kwas polimlekowy będzie zaczynał działać systematycznie na nasz organizm prowadząc właśnie do rozpadu na dwutlenek węgla i wody, dalej będzie to powodowało pojawienie się nowych włókien kolagenu ze względu na pobudzenie do pracy fibroblastów.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil