Wpływ kolagenu na organizm człowieka

Kolagen na rozstępy

W procesie coraz słabszej wymiany kolagenu w organizmie tkanka łączna tracić będzie swoją elastyczność oraz jędrność. Powodować może to pojawienie się cellulitu u kobiet. Dobra dawka białka dla skóry sprawi, że nabierze ona odpowiedniej kondycji i będzie można poradzić sobie z leczeniem i zapobieganiem cellulitu.

Elastyczność oraz jędrność skóry zostanie znacznie poprawiona dzięki możliwości dostarczenia do organizmu licznych suplementów z dodatkiem kolagenu. Będzie można poradzić sobie z cellulitem i rozstępami co będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Pobudzenie naczyń krwionośnych do lepszego transportu krwi znaczenie ograniczy odkładanie się włókien kolagenowych w ramach tkanki tłuszczowej.

Kolagen na blizny

Blizna, która powstawać będzie w procesie gojenia to tkanka łączna, która będzie zastępować tkankę uszkodzoną przez urazy albo choroby. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w ramach którego uszkodzona skóra właściwa będzie zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką ziarninującą z licznymi ułożonymi również przypadkowo, potem w sposób uporządkowany włóknami kolagenu. Komórki, które odpowiadają za produkcję kolagenu w skórze pobudzone będą przez dostarczenie kolagenu z zewnątrz i powodują uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny będą mniej widoczne i bardziej wygładzone.

Kolagen na włosy

Wypadanie włosów związane jest z brakami w białku. Przy jego braku włosy staną się zbyt cienkie oraz łamliwe i szybko będą się przesuszać. Suplementacja z dodatkiem kolagenu będzie rewitalizować włosy od wewnątrz i będzie można dostarczyć cennych aminokwasów, które odpowiadają za odżywienie cebulek włosowych.

Jędrna skóra

Kolagen na stawy

Zaburzenia metabolizmu kolagenu kostnego powoduje odwapnienie szkieletu kostnego co sprawi, że większa będzie między innymi kruchość kości i podatność na złamania. Kość to tkanka, która składa się aż w 90% z kolagenu, gdzie zachodzi proces łączenia kolagenu z wapniem, fosforem oraz magnezem. Jeśli w trakcie dojrzewanie nie stworzyła się dobra struktura kolagenowa kości potem ten proces sprawi, że rozwinie się osteoporoza. Kolagen odpowiada między innymi za maź stawową, wpływa na stan chrząstki przez zapewnienie twardości oraz elastyczności.

Kolagen w pożywieniu

Co ciekawe kolagen będzie można znaleźć także w niektórych produktach spożywczych. Nasza codzienna dieta jednak nie da możliwości tych niedoborów w całości uzupełnić. O wiele lepszy i szybszy sposób na uzupełnienie tych braków to sięgnięcie właśnie po produkty w formie suplementów, które sprawią, że te niedobory będzie można dużo sprawniej uzupełnić, dlatego to kluczowa sprawa.

Spożywanie kolagenu sprawi, że uda się skutecznie spłycić zmarszczki i zapobiegać będzie pojawieniu się nowych. Skóra będzie bardziej gładka, poprawi się napięcie oraz elastyczność. Można oczekiwać, że pojawi się dobry przebieg procesu tworzenia się i odbudowy komórek chrząstki stawowej, kości czy innych tkanek stawowych. Systematyczne spożywanie kolagenu wzmocni również włosy i ochroni przed ich wypadaniem.

Anna Kuźniar

Redakcja Kolagenowy.edu.pl