Kolagen – nie tylko na stawy i kontuzje

Powszechnie w sprzedaży znajdziemy suplementy diety, które zawierają kolagen, które mają poprawiać stan naszych stawów. Cały problem polega jednak na tym, że mamy aż 20 rodzajów kolagenu, ale o 8 nie wiemy nic, a jak chodzi o pozostałe to jedynie 4 działają dobre na stawy.

Rodzaje kolagenu

Kolagen to podstawowa grupa białek w tkance łącznej. Najbardziej powszechny będzie kolagen typu I, który w stawach jednak nie występuje, ale buduje tkankę kostną oraz więzadła i ścięgna. Związek z układem ruchu będzie więc istotny, ale suplementacja nie wpłynie na nasze stawy. Kolagen typu II to podstawowe cząstka szklista, to właśnie ona odpowiada za nasze powierzchnie stawowe. Jest to bardzo gładki element, który zapewnia zminimalizowane tarcie dzięki kolagenom. Razem z tym typem występują również typy IX,X oraz XI. Tylko te kolageny właśnie pojawiają się w naszych stawach.

Suplementy z kolagenem

Kolagen to białko o bardzo duże cząsteczce. Absolutnie wykluczone będzie to, że wchłonie się przez mikrokosmki, nie ma szans na wchłanianie przez skórę. jeśli chcemy mieć przez suplementację uzupełnienie kolagenu należy podzielić go nawet na pojedyncze aminokwasy. Transportowane potem przez system krwionośny będą wpływać na powierzchnię i spowodują, że nasz organizm będzie z nich korzystał. Są one łączone następnie w łańcuchy białkowe i kolagen dzięki temu może być odtworzony.

Ochrona stawów

O tym czy z aminokwasów powstawać będzie cząstka kolagenu a jeśli tak to którego typu będą decydować cząsteczki regulatorowe w każdej z komórek. Nie ma sposobu na to jak je zmusić do tego, by odtworzyć sobie kolagen typu II jako II.. Proces produkcji kolagenu będzie niezależny od woli, przebiega autonomicznie i nie ma takiej możliwości, by nim sterować, dlatego ewentualnie można nakierować w jakieś mierze szklaki metaboliczne na to, by doszło rzeczywiście do odpowiedniej syntezy tego na czym nam właśnie zależy.

Czy warto suplementować kolagen?

Teoretycznie raczej taka suplementacja nie ma większego znaczenia, ponieważ nie będziemy wiedzieć jak kolagen się zmieni i jak będzie działał. Doświadczenie jednak pokazuje, że problem bólów stawów wynika z braku mazi stawowej albo z problemów z chrząstkami na głowach kości. Droga eliminacji może być tutaj możliwa przez kolagen, dlatego warto brać to pod uwagę i w miarę możliwości takie działanie wykorzystywać.

Kolagen na stawy dla sportowców i układ kostny

Wynikające z wieku choroby stawów to jedna sprawa, a kontuzje do druga kwestia. Zwykle następują one w związku z tym, że nadmiernie obciążona będzie między innymi torebka stawowa, a to powoduje niewłaściwe ułożenie głów kości w panewce stawu. Tutaj potrzebne będzie istotne wzmocnienie a więc zwiększona produkcja chrząstki szklistej i pośrednio również kolagenu. Do czasu przywrócenia stawowi sprawności chrząstka jest bardziej podatna na uszkodzenia a staw bardziej obciążony, dlatego po kontuzjach zaleca się stosowanie kolagenu w nieco większej ilości. Jeśli suplement z kolagenem uda się dobrze dobrać może on rzeczywiście skutecznie na nas podziałać.

Magdalena Ochocka

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil