Kolagen na rozstępy – czy i jak to działa?

Mimo powszechnej opinii powstawanie rozstępów nie jest związane tylko z tym, że skóra nadmiernie się rozciąga. Rozstępy są także wynikiem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. To hormon, który będzie wydzielany przez nadnercza. Jego ilość rośnie w okresie ciąży, dojrzewania, przy otyłości.

Jak pojawiają się rozstępy?

Tworzą się one na poziomie skóry właściwej a ich powstawanie jest związane z tym, że dochodzi do uszkodzenia fibroblastów a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Kolagen oraz elastyna to białka, które mają postać włókienkowatą i tworzą uporządkowaną sieć, przez co nadają skórze elastyczność, jędrność i sprężystość a także gwarantują dobre napięcie. Odpowiednio zbudowane włókno kolagenu będzie się odznaczać tym, że jest bardzo odporne na rozciąganie. Aby zerwać średnicę 1mm trzeba mieć co najmniej 10 kg obciążenia.

Rozstępy występują jako wrzecionowate pasma, które pojawiają się na pośladkach, brzuchu, udach i piersiach.

Tworzyć się one mogą w dwóch fazach. Pierwsza z nich to faza zapalna, gdy są jeszcze czerwone i to taki moment, gdy będzie można je jeszcze pokonać. II faza zanikowa to pozorna regeneracja, gdy są nieco mniejsze i rozjaśnione. Włókno kolagenu i elastyny próbują bowiem w jakieś mierze niwelować ten problem i dlatego budują nową skórę, ale nie są w stanie całkowicie tego problemu usunąć. Przystąpienie do leczenia rozstępów w fazie starzeniowej już nie da 100% ich likwidacji, może jedynie nieco poprawić stan skóry.

Osoby skłonne do rozstępów:

- problemy z otyłością

- dzieci w okresie dojrzewania

- ciąża i menopauza u kobiet

- kulturyści

- częste wahania wagi

- osoby, które są bardzo często na diecie niskokalorycznej

- przyjmujące leki steroidowe

- z predyspozycjami genetycznymi

Rozstępy pojawić się mogą i u mężczyzn i u kobiet, osób otyłych i szczupłych, starszych i nastoletnich. Problem taki dotyczy w mniejszym albo większym stopniu około 90% kobiet w ciąży.

Usuwanie rozstępów

Niedobory kolagenu przyczyną rozstępów

Niedobór kolagenu bardzo często wiąże się z powstawaniem rozstępów, dlatego warto rozpocząć od tego, że prążki są wynikiem nadmiernego rozciągania się skóry pod wpływem różnorakich czynników. Najczęściej rozstępy atakują kobiety w ciąży oraz ćwiczące na siłowni, które szybko chcą budować masę mięśniową.

Rozstępy wynikają ze zrywania włókien kolagenowych, które skórze mają zapewniać wytrzymałość oraz nadają zdolność do powracania do wcześniejszych kształtów na skutek ich rozciągania. Nie będzie to możliwe, jeśli w naszym organizmie wydziela się zbyt duże ilości kortyzolu, który określany jest jako hormon wzrostu. Niestety działa on niekorzystnie na fibroblasty o dlatego także kondycja naszej skóry będzie gorsza.

Uzupełnij kolagen stosując go zewnętrznie

Jeśli ktoś chce pokonać rozstępy albo im zapobiegać powinien dostarczyć skórze kolagen z zewnątrz. dostępny pod postacią żelu będzie do stosowania na skórę w szczególności w tych miejscach, które są najbardziej narażone na powstanie rozstępów i dlatego warto się przed nimi chronić.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil