Przenikanie kolagenu

Pytanie o to czy kolagen może pokonywać barierę naskórka i dostawać się do skóry właściwej to istotna kwestia, która będzie ważna, gdy zastanawiamy się czy jest sens stosować preparaty z kolagenem. Szukając odpowiedzi trzeba sobie zdać sprawę z tego, że biotechnologia, medycyna czy kosmetologia to dziedziny, gdzie wiedzę należy aktualizować bardzo często.

Kolagen

Informację sprzed paru lat obecnie mogą być już nieaktualne. Np. na początku 2000 roku była informacja, że produkty, które mają masę cząsteczkową na poziomie przekraczającym 500 Da nie będą mogły pokonywać bariery naskórka. Jednak już 6 lat później pojawiły się badania, że nawet niektóre białka z masą 6000 Da są w stanie przekroczyć tą właśnie barierę. Jednocześnie ta droga czasami jest bardziej otwarta dzięki temu, że te białka już się tam dostały. Kolagen właśnie należy do białek w znacznych rozmiarach w porównaniu z innymi komórkami naskórka.

Bariera nie jest jednak nie do pokonania, tak jak by się to mogło nam wydawać na samym początku. Tropokolagen mimo, że długi w swojej cząsteczce jest bardzo cienki ma jedynie 1,5 nm. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę czynniki sprawiające, że przeniknięcie jest łatwiejsze. Tutaj może chodzić o dobre nawilżenie skóry, dobrze wykonywany masaż i wklepywanie czy też wcześniejsze bardzo dokładne usuwanie tłuszczu ze skóry.

Kolagen dla skóry

Dzięki wielu nowoczesnym rozwiązaniom istnieją obecnie takie opcje, dzięki którym będzie można dużo skuteczniej wprowadzić kolagen do skóry i takie opcje warto wykorzystywać. Takie możliwości są dostępne dzięki zabiegom mikroporacji, sonoforezy czy jonoforezy. Warto wymienić także inne możliwości wnikania kolagenu do skóry właściwej. Droga taka jak transfolikularna jest charakterystyczna i wykorzystuje różne kanały a także pory występujące na skórze. Okazuje się, że średnicę porów szacuje się na mniej więcej 20-25 μm.

Produkty z kolagenem

Ta podana wartość jest średnią, ponieważ to ten element, który charakteryzuje się sporą zmiennością. Będzie to związane z aktualnym stanem pora, który może być albo otwarty albo też zamknięty. W różnych rejonach ciała pory również maja średnice, które się zmieniają. Tak czy inaczej dla takiej substancji jak kolagen właśnie te nasze pory skórne są duże, szersze niż cząsteczka kolagenu.

Dodatkowo skóra człowieka poryta jest włosami. Ujście meszka włosowego, gdzie osadzony jest włos ma średnicę znacznie większa niż cząsteczka kolagenu.

Dodatkowo włos nie będzie całej tej przestrzeni zajmował ponieważ obok cebulki znajduje się gruczoł łojowy. Musi więc istnieć możliwość wydostawania się łoju na powierzchnię skóry. Kolagen może więc skutecznie wnikać także taką drogą do cebulki włosa oraz gruczołu łojowego, skąd następnie będzie miał okazję dostawać się do skóry właściwej. Ogólnie wiec nie ma problemu, by kolagen był w stanie taką drogę przebyć i dostać się do naszej skóry. W ten sposób będzie ją odżywiał i jędrność będzie na dobrym poziomie.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil