Działanie kolagenu na skórę – obalamy mity

Kolagen w formie kremu czy żelu po nałożeniu na skórę będzie się szybko wchłaniał. Tak przynajmniej starają się nam wmawiać producenci kosmetyków z tym właśnie białkiem. I tutaj pojawia się ważne pytanie jak to będzie się działo, skoro przez skórę nie wychodzi nawet wymiana gazowa, a cząsteczki kolagenu są dużo większe niż cząsteczki tlenu jak więc kolagen będzie wnikał do skóry?

Jakiś czas temu mieliśmy możliwość oglądania w sieci specjalnego filmu przygotowanego o charakterze reklamowym pewnej firmie, gdzie dowiedzieć się możemy, że kolagen stymuluje komórki naskórka do wytwarzania własnych cząstek kolagenu. I rzeczywiście coś takiego jest potwierdzone badaniami, ale mechanizm tego działania nie jest dokładnie wskazany.

Kosmetyki z kolagenem

Wiadomo natomiast, że działanie, którego nie umiemy wyjaśnić nie może być uznawane za zachodzące w naturalny i bezpieczny sposób. We wspominanym filmie jest także mowa o jakichś eksperymentach ze znakowaniem radioaktywnym, ale nie ma nigdzie opublikowanej pracy, która to mogłaby świadczyć o tym, że takie doświadczenia rzeczywiście były również rzeczywistością.

Owszem komórki skórki tak samo jak komórki organizmu mają w swojej błonie pory, przez które mogą dostawać się właśnie różnorakie substancje, ale w kolagenie brakuje tak zwanych sekwencji sygnałowych. Pojawia się kwestia specjalnych obszarów, które są odbierane przez specyficzne receptory, które mogłyby ograniczyć przenikanie kolagenu do komórek. Inna kwestia to tak, że pojawiają się różnorakie kosmetyczne produkty, które mają w swoim składzie właśnie kolagen w formie różnorakich mieszanek.

Nie każdy z tych typów jednak naturalnie występuje w skórze o czym już kiedyś staraliśmy się pisać. Wniosek może być taki, że kolagen się nie wchłania. Ale w jakieś mierze właśnie ten środek wpływać będzie na to, że stymulowana będzie produkcja kolagenu własnego. Sucha skóra wynika bardzo często z tego, że niestety w produktach, po które sięgamy tego kolagenu jest bardzo mało i praktycznie nie będzie on wyczuwalny. Niektóre składniki z tych produktów również mają taki charakter, że bardzo szybko będą parować i tym samym nie będziemy mogli ich w ogóle wykorzystać. dlatego w dużej mierze trzeba zwracać uwagę na to po jaki kosmetyk chcemy sięgać.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil