Czym charakteryzuje się działanie kolagenu?

Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością, nic więc dziwnego, że sam kolagen kojarzy się nam najczęściej z walką ze starzejącą się skórą, a także z suplementami diety i kremami. Nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, że jest to przede wszystkim białko i takie, które występuje najpowszechniej w ludzkim organizmie.

To właśnie ono buduje jego wszystkie układy, jest więc obecne nie tylko w naszej skórze, ale również w ścięgnach, mięśniach, kościach, a nawet w narządach wewnętrznych. Medycyna estetyczna interesuje się nim więc nie bez przyczyny. Same zabiegi, jakie proponuje pacjentom mają za zadanie przede wszystkim pobudzać fibroblasty, a więc te komórki, które odpowiadają za produkcję kolagenu. Nie dzieje się tak bez przyczyny, zwiększeniu ulega bowiem zarówno integralność, jak i jędrność skóry.

Kolagen - charakterystyka

Pojęcie kolagen nie jest wcale aż tak precyzyjne, jak mogłoby się to nam wydawać. Tak naprawdę mamy do czynienia z trzydziestoma różnymi rodzajami tego białka. Jego największą ilość znajdziemy w tych tkankach, dla których charakterystyczna jest duża zawartość włókien wykazujących się odpornością na rozciąganie. Mamy zatem do czynienia z nim nie tylko w skórze, ale także w ścięgnach oraz w wiązadłach.

Produkcja kolagenu

Oczywiście, im jesteśmy starsi, tym mniej nowego kolagenu wytwarzamy, a po sześćdziesiątym roku życia proces ten ustaje całkowicie. Jednocześnie rozkładowi ulega ten kolagen, który znajduje się już w naszym organizmie. Nic więc dziwnego, że wraz z wiekiem rośnie zagrożenie osteoporozą i degeneracją chrząstek stawowych, a skóra osób starszych nie jest już taka elastyczna i pojawia się na niej coraz gęstsza siatka zmarszczek.

Suplementy kolagenowe

Suplementy diety w zdecydowanej większości przypadków zawierają hydrolizaty kolagenu, choć bywa i tak, że ich działanie jest wzbogacane przez kwas hialuronowy, mikroelementy oraz witaminy. Jeszcze nie tak dawno nasza wiedza na temat ich skuteczności była jednak dość ograniczona. Dziś wiemy jednak, że taka suplementacja powinna przypaść nam do gustu już choćby wówczas, gdy zależy nam na redukcji zmarszczek.

Badania oceniły nie tylko elastyczność skóry, ale również jej nawilżenie i stopień szorstkości potwierdzając, że stosowanie kolagenu w płynie jest czymś więcej niż tylko chwytem marketingowym. Jest to znakomita wiadomość zwłaszcza w przypadku osób starszych, które cierpią z powodu niedoborów kolagenu w jego naturalnej postaci.

Dorota Kalinowska

Redakcja Kolagenowy.edu.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Portal poświęconym zdrowemu stylowi życia

Każdy z nas marzy o pięknym i młodym wyglądzie. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego złotym środkiem może okazać się kolagen.

Sprawdź czym jest kolagen i dlaczego warto po niego sięgnąć.

Zadbaj o swoje zdrowie z suplementem diety DUO Chlorofil: https://duochlorofil.pl/czym-jest-chlorofil